Aikataulu Euroopan yleisurheilukilpailut München 2022

Aikataulu Euroopan yleisurheilukilpailut München 2022

6. 8. 2022 7 min. luetaan

Se on vihdoin täällä! Münchenin EM-kilpailut ovat aivan nurkan takana, ja olemme tehneet yhteenvedon yleisurheilukilpailujen täydellisestä aikataulusta. Hauskaa kannustusta!

Päivä 1 - maanantai 15. elokuuta 2022

Aamupäivä

 

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Miesten kuulantyönnön karsinta - Ryhmä A/B

10:00

10:39

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu 100m - alkuerät

10:05

10:20

Olympiastadion

Naisten seiväshypyn karsinta - Ryhmä A/B

10:25

12:18

Olympiastadion

Naisten maratonin loppukilpailu

10:30

13:35

Münchenin keskusta

Miesten 100m kierros 1

10:40

10:57

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu pituushyppy - Ryhmä A/B

10:50

11:32

Olympiastadion 

Naisten 100m 1. kierros1

11:05

11:22

Olympiastadion

Naisten kuulantyönnön karsinta - Ryhmä A/B

11:20

11:59

Olympiastadion

Miesten maratonin loppukilpailu

11:30

14:15

Münchenin keskusta

Miesten pituushyppy karsinta - Ryhmä A/B

12:10

12:55

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu Kuulantyöntö - Ryhmä A/B

12:40

13:16

Olympiastadion

Naisten maratonin palkintojenjakoseremonia

14:15

14:21

Odeonsplatz

Naisten maratonjoukkueen palkintojenjakoseremonia

14:21

14:28

Odeonsplatz

Miesten maratonin palkintojenjakoseremonia

14:28

14:34

Odeonsplatz

Miesten maratonjoukkueen palkintojenjakoseremonia

14:34

14:41

Odeonsplatz

 

Ilta

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Naisten kiekonheiton karsinta - Ryhmä A

18:15

18:54

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu Korkeushyppy- Ryhmä A/B

18:30

20:27

Olympiastadion

Miesten 400m 1. kierros 

19:00

19:19

Olympiastadion

Naisten kiekonheiton karsinta- Ryhmä B

19:25

20:04

Olympiastadion

Naisten 400m 1. kierros 

19:35

19:54

Olympiastadion

Miesten kolmiloikan karsinta - Ryhmä A/B

20:05

20:50

Olympiastadion

Miesten 1500m 1. kierros 

20:15

20:30

Olympiastadion

Naisten kuulantyönnön loppukilpailu

20:38

21:43

Olympiastadion

Miesten kuulantyönnön loppukilpailu

20:58

22:03

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu 400m - Lämmittelyt

21:15

21:30

Olympiastadion

Naisten 10,000m finaali

21:48

22:23

Olympiastadion

Naisten kuulantyönnön palkintojenjakoseremonia

22:40

22:46

Gras Steps

Miesten kuulantyönnön palkintojenjakoseremonia

22:54

23:00

Gras Steps

 

Päivä 2 - tiistai 16. elokuuta 2022

Aamu

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Miesten 35 kilometrin kävelyn loppukilpailu

08:30

11:30

Münchenin keskusta

Naisten 35 kilometrin kävelyn loppukilpailu

08:30

11:45

Münchenin keskusta

Miesten kymmenottelu 110m esteet

09:05

09:22

Olympiastadion

Miesten 110m esteet 1. kierros

09:35

09:52

Olympiastadion

Naisten pituushypyn karsinta - Ryhmä A/B

09:50

10:45

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu Kiekonheitto - Ryhmä A

09:50

10:26

Olympiastadion

Naisten 1500m 1. kierros

10:15

10:32

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu Kiekonheitto - Ryhmä B

10:55

11:31

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu Seiväshyppy - Ryhmä A

11:30

13:46

Olympiastadion

Miesten 3000m estejuoksu 1. kierros

11:40

12:06

Olympiastadion

Miesten 35 kilometrin kävelyn palkintojenjakoseremonia

11:45

11:51

Odeonsplatz

Naisten 35 kilometrin kävelyn palkintojenjakoseremonia

11:51

11:57

Odeonsplatz

Naisten moukarinheiton karsinta - Ryhmä A

12:15

13:00

Olympiastadion

Miesten 400m välieräl

12:25

12:42

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu Seiväshyppy - Ryhmä B

12:30

14:46

Olympiastadion

Naisten 400m välierä

13:00

13:17

Olympiastadion

Naisten moukarinheiton karsinta - Ryhmä B

13:30

14:15

Olympiastadion

 

Ilta

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Miesten korkeushypyn karsinta - Ryhmä A/B

18:35

20:21

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu Keihäänheitto - Group A

18:40

19:16

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu Keihäänheitto - Group B

19:40

20:16

Olympiastadion

Miesten 100m välierä

20:05

20:20

Olympiastadion

Miesten pituushypyn loppukilpailu

20:27

21:52

Olympiastadion

Naisten 100m välierä

20:35

20:50

Olympiastadion

Naisten kiekonheiton loppukilpailu

21:02

22:12

Olympiastadion

Miesten 5000m finaali

21:08

21:23

Olympiastadion

Miesten kymmenottelu 1500m

21:35

21:40

Olympiastadion

Miesten 100m finaali

22:15

22:16

Olympiastadion

Women’s 100m Final

22:25

22:26

Olympiastadion

Naisten 10,000m palkintojenjakoseremonia

22:36

22:42

Gras Steps

Miesten 5000m palkintojenjakoseremonia

22:42

22:48

Gras Steps

Miesten pituushyppy palkintojenjakoseremonia

22:48

22:54

Gras Steps

 

Päivä 3 - keskiviikko 17. elokuuta 2022

Aamu

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Miesten moukarinheiton karsinta - ryhmä A

09:35

10:20

Olympiastadion

Naisten seitsenottelu 100m esteet - Lämmittelyt

10:30

10:47

Olympiastadion

Miesten moukarinheiton karsinta - ryhmä B

10:50

11:35

Olympiastadion

Miesten 400m esteet 1. kierros

11:05

11:20

Olympiastadion

Naisten seitsenottelu Korkeushyppy - Ryhmä A/B

11:35

13:27

Olympiastadion

Naisten 400m esteet 1. kierros

11:40

11:55

Olympiastadion

Miesten kiekonheiton karsinta - ryhmä A

12:20

13:05

Olympiastadion

Naisten kolmiloikan karsinta - ryhmä A/B

12:35

13:27

Olympiastadion

Miesten kiekonheiton karsinta - ryhmä B

13:35

14:20

Olympiastadion

 

Ilta

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Naisten kiekonheiton palkintojenjakoseremonia

19:05

19:11

Gras Steps

Miesten 100m palkintojenjakoseremonia

19:15

19:21

Gras Steps

Naisten 100m palkintojenjakoseremonia

19:28

19:34

Gras Steps

Miesten kymmenottelu palkintojenjakoseremonia

19:38

19:44

Gras Steps

Naisten seitsenottelu Kuulantyöntö - ryhmä A/B

19:54

20:30

Olympiastadion

Naisten seiväshypyn loppukilpailu

20:00

22:06

Olympiastadion

Miesten kolmiloikan loppukilpailu

20:15

21:40

Olympiastadion

Miesten 110 metrin esteiden välierät

20:30

20:55

Olympiastadion

Naisten moukarinheiton loppukilpailu

21:05

22:15

Olympiastadion

Naisten seitsenottelu 200m - lämmittelyt

21:10

21:25

Olympiastadion

Miesten 400 metrin loppukilpailu

21:43

21:44

Olympiastadion

Naisten 400 metrin loppukilpailu

22:02

22:03

Olympiastadion

Miesten 110m esteiden loppukilpailu

22:22

22:23

Olympiastadion

Miesten kolmiloikan palkintojenjakoseremonia

22:40

22:46

Gras Steps

Miesten 400m palkintojenjakoseremonia

22:50

22:56

Gras Steps

 

Päivä 4 - torstai 18. elokuuta 2022

Aamu

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Naisten keihäänheiton karsinta - ryhmä A 

09:00

09:45

Olympiastadion

Naisten 3000 metrin estejuoksu 1. kierros 

09:20

09:47

Olympiastadion

Naisten seitsenottelu Pituushyppy - ryhmä A/B

09:25

10:07

Olympiastadion

Miesten 800m 1. kierros

10:10

10:33

Olympiastadion

Naisten keihäänheiton karsinta - ryhmä B 

10:15

11:00

Olympiastadion

Naisten 800m 1. kierros

10:45

11:08

Olympiastadion

Miesten seiväshypyn karsinta - ryhmä A/B

10:50

12:43

Olympiastadion

Miesten 400 metrin esteiden välierät

11:25

11:42

Olympiastadion

Naisten seitsenottelu Keihäänheitto - Ryhmä A

11:36

12:18

Olympiastadion

Naisten 400 metrin esteiden välierät

11:55

12:12

Olympiastadion

Miesten 200m 1. kierros 

12:30

12:47

Olympiastadion

Naisten seitsenottelu Keihäänheitto - ryhmä B 

12:48

13:30

Olympiastadion

Naisten 200m 1. kierros 

13:05

13:22

Olympiastadion

 

Ilta

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Naisten 400 metrin palkintojenjakoseremonia

19:20

19:26

Gras Steps 

Naisten seiväshyppy palkintojenjakoseremonia

19:30

19:36

Gras Steps

Naisten moukarinheitto palkintojenjakoseremonia

19:40

19:46

Gras Steps

Miesten 110m esteet palkintojenjakoseremonia

19:50

19:56

Gras Steps

Miesten korkeushypyn finaali

20:05

21:57

Olympiastadion

Miesten moukarinheiton loppukilpailu

20:10

21:20

Olympiastadion

Miesten 200m välierä

20:13

20:30

Olympiastadion

Naisten 200m välierä

20:37

20:54

Olympiastadion

Naisten pituushypyn loppukilpailu

20:58

22:23

Olympiastadion

Miesten 1500m loppukilpailu

21:05

21:09

Olympiastadion

Naisten 5000 metrin loppukilpailu

21:25

21:42

Olympiastadion

Naisten seitsenottelu 800m

21:55

22:08

Olympiastadion

Miesten 1500m palkintojenjakoseremonia

22:40

22:46

Gras Steps

Miesten moukarinheitto palkintojenjakoseremonia

22:46

22:52

Gras Steps

Naisten 5000m palkintojenjakoseremonia

22:52

22:58

Gras Steps

 

Päivä 5 - perjantai 19. elokuuta

Aamu

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Miesten 4 x 100 metrin aitajuoksu 1. kierros

10:00

10:11

Olympiastadion

Miesten keihäänheiton karsinta - ryhmä A 

10:00

10:45

Olympiastadion

Naisten korkeushypyn karsinta - ryhmä A/B

10:05

11:51

Olympiastadion

Naisten 4 x 100 metrin aitajuoksu 1. kierros 

10:25

10:36

Olympiastadion

Naisten 800 metrin välierä

10:50

10:59

Olympiastadion

Miesten 4 x 400 metrin aitajuoksu 1. kierros 

11:10

11:24

Olympiastadion

Miesten keihäänheiton karsinta - ryhmä B

11:15

12:00

Olympiastadion

Naisten 4 x 400 metrin aitajuoksu 1. kierros

11:40

11:55

Olympiastadion

 

Ilta

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Miesten korkeushypyn palkintojenjakoseremonia

19:35

19:41

Gras Steps

Naisten seitsenottelu palkintojenjakoseremonia

19:45

19:51

Gras Steps

Naisten pituushyppy palkintojenjakoseremonia

19:55

20:01

Gras Steps

Miesten kiekonheiton loppukilpailu

20:20

21:35

Olympiastadion

Miesten 800m välierä

20:27

20:36

Olympiastadion

Naisten 1500 metrin loppukilpailu

20:45

20:49

Olympiastadion

Naisten kolmiloikan loppukilpailu

20:55

22:15

Olympiastadion

Miesten 3000 metrin estejuoksun loppukilpailu

21:00

21:09

Olympiastadion

Miesten 200 metrin loppukilpailu

21:20

21:21

Olympiastadion

Naisten 400m esteiden loppukilpailu

21:45

21:46

Olympiastadion

Miesten 400m esteiden loppukilpailu

22:00

22:01

Olympiastadion

Naisten 200 metrin loppukilpailu

22:22

22:23

Olympiastadion

Naisten 1500 metrin palkintojenjakoseremonia

22:36

22:42

Gras Steps

Miesten 3000m estejuoksu palkintojenjakoseremonia

22:42

22:48

Gras Steps

Miesten 200m palkintojenjakoseremonia

22:48

22:54

Gras Steps

Naisten 400m esteet palkintojenjakoseremonia

22:54

23:00

Gras Steps

 

Päivä 6 - lauantai 20. elokuuta 2022

Aamu

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Miesten 20 kilometrin kävelyn loppukilpailu

08:30

10:00

Münchenin keskusta

Naisten 20 kilometrin kävelyn loppukilpailu

10:15

11:55

Münchenin keskusta

Miesten 20 kilometrin kävelyn palkintojenjakoseremonia

12:00

12:06

Odeonsplatz

Naisten 20 kilometrin kävely palkintojenjakoseremonia

12:06

12:12

Odeonsplatz

 

Ilta

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Miesten kiekonheiton palkintojenjakoseremonia

19:15

19:21

Gras Steps

Naisten kolmiloikka palkintojenjakoseremonia

19:25

19:31

Gras Steps

Miesten 400m esteet palkintojenjakoseremonia

19:35

19:41

Gras Steps

Naisten 200m palkintojenjakoseremonia

19:45

19:51

Gras Steps

Miesten seiväshypyn loppukilpailu

20:05

22:11

Olympiastadion

Naisten 800 metrin loppukilpailu

20:15

20:17

Olympiastadion

Naisten keihäänheiton loppukilpailu

20:25

21:35

Olympiastadion

Naisten 100m esteet 1. kierros

20:43

21:00

Olympiastadion

Miesten 4 x 400 metrin viestin loppukilpailu

21:15

21:18

Olympiastadion

Naisten 4 x 400 metrin viestin loppukilpailu

21:45

21:49

Olympiastadion

Naisten 3000 metrin estejuoksun loppukilpailu

22:13

22:23

Olympiastadion

Naisten 800 metrin palkintojenjakoseremonia

22:36

22:42

Gras Steps

Miesten 4 x 400 metrin viesti palkintojenjakoseremonia

22:42

22:49

Gras Steps 

Naisten keihäänheitto palkintojenjakoseremonia

22:49

22:55

Gras Steps 

Naisten 4 x 400 metrin viesti palkintojenjakoseremonia

22:55

23:02

Gras Steps

 

Päivä 7 - Sunnuntai 21. elokuuta 2022

Ilta

TAPAHTUMA ALKAA  LOPPUU PAIKKA

Miesten seiväshyppy palkintojenjakoseremonia

18:40

18:46

Gras Steps

Naisten 3000m estejuoksu palkintojenjakoseremonia

18:50

18:56

Gras Steps

Naisten korkeushypyn loppukilpailu

19:05

20:57

Olympiastadion

Naisten 100 metrin esteiden välierä

19:10

19:27

Olympiastadion

Miesten 800m loppukilpailu

19:40

19:42

Olympiastadion

Miesten keihäänheiton loppukilpailu

19:50

21:00

Olympiastadion

Miesten 10,000m loppukilpailu

20:00

20:30

Olympiastadion

Naisten 100m esteiden loppukilpailu

20:45

20:46

Olympiastadion

Miesten 4 x 100 metrin viestin loppukilpailu

21:12

21:13

Olympiastadion

Naisten 4 x 100 metrin viestin loppukilpailu

21:22

21:23

Olympiastadion

Miesten 800m palkintojenjakoseremonia

21:40

21:46

Gras Steps

Miesten 10,000m palkintojenjakoseremonia

21:50

21:56

Gras Steps

Naisten 100m esteet palkintojenjakoseremonia

22:00

22:06

Gras Steps

Naisten korkeushyppy palkintojenjakoseremonia

22:10

22:16

Gras Steps

Miesten keihäänheitto palkintojenjakoseremonia

22:20

22:26

Gras Steps

Miesten 4 x 100 metrin viesti palkintojenjakoseremonia

22:30

22:37

Gras Steps

Naisten 4 x 100 metrin viesti palkintojenjakoseremonia

22:40

22:47

Gras Steps

 

Hanki täydellinen pari piikkareita Top4Running myymälästä:

Klikkaa tästä ja hanki uudet piikkarisi!